No také se s dovolením hlásím do týmu “pracantů“. Jsem člověk pracovitý, většinou až moc … no, ale co čekat od nositelky jména „Lenka“ … upřímně neznám žádnou Lenku, která by si jen tak lelkovala a práci se obloukem vyhýbala. Lenky jsou vesměs pracovité, obětavé, stále v běhu, aby stihly ten věčně se prodlužující list „ To do“, který si samozřejmě s velkou chutí a nadšením zaplňují sami. A tak určitě není od věci se zamyslet nad tím, odkud tato přehnaná vášeň pro práci a neustálý pracovní koloběh, nikdy nekončící zaměstnanosti, pochází.

Zde pro Vás uvedu pár „šťavnatých“ přesvědčení, která „nezdravě“ pracovité jedince drží v neustálém nasazení:

* Život je o práci a ne o zábavě! (Znáte? Slýchali jste často v dětství?) vyskytuje se také v různých mutacích, tedy: „ život není o zábavě, ale o práci“ a podobně.

* Práce je důležitá! (Fakt je důležitější než život, radost, čas strávený s blízkými?)

* Kdo má práci, je důležitý (ve společnosti … tedy logicky, kdo práci nemá, důležitý není a tak přeci práci musím mít, abych byl důležitý … no a už to jede a nabírá to otáčky … už se nám to propojuje s potřebou být přijímaný, milovaný … a závěr? – musím si to tedy odmakat!! neb pak budu důležitý/ přijímaný/ respektovaný/ budu něco „víc“ (než kdo/ co?)

* Kdo má práci je něco víc – je oceňovaný okolím … ??

* Mít práci je důležité – je to jistota … čeho?

* Kdo je pracovitý, ten je lepší člověk! … ???

* Život je vážný, není to zábava, je to tvrdá práce … a tak makám a makám až do totálního vyčerpání

 

… no a takto bychom mohli popisovat stánky a stránky 🙂 …

 

 To, co workoholiky drží v práci, může mít ještě spoustu dalších příčin. Často to bývají útěky od rodiny, od zodpovědnosti, od emocí, bolestí, vztahů, přítomnosti a pod. Málokdy to bývá jen jeden důvod!

Ale nebojte, ne každý pracovitý člověk musí být nutně workoholik s problémem, který skrze práci potlačuje. U celé řady lidí je to o radosti z práce, ze smysluplnosti toho, co dělají, z pracovitosti, která pramení ze srdce a ne ze svazujících myšlenkových vzorců.

Jsou to lidé, kteří mají práci, která je naplňuje radostí a štěstím a vše co dělají je pro ně povznášející. Ale i tady je dobré mít na zřeteli, že práci má vyrovnávat odpočinek a že ve všem je potřeba rovnováhy.

A tak nemusíte být zrovna chorobný workoholik bez schopnosti sebereflexe a odpočinku, ale máte to štěstí, že máte práci, která je Vaším koníčkem a naplněním. A pokud jste opravdu nevědomě drženi v zajetí workoholismu, tak se stačí podívat na důvody a příčiny této závislosti … není to nijak složité a budete se zase moci svobodně nadýchnout a odpočinout si a užívat si života a jeho krás.