Krásnou sobotu všem,

dnes bych ráda psala svůj pohled na to, jak se můžeme posouvat ve vlastních životech i v tak náročné době, která je nyní kolem nás. V podstatě by se to dalo aplikovat na jakoukoliv dobu. Ale pro většinu z nás, je nyní podstatné to, co se děje kolem nás, tady a teď. Co nás děsí, zahlcuje a někdy i zbavuje pocitu pohody a štěstí.

A co to tedy je?

* politici místo aby jednali v zájmu občanů, tak zneužívají nepřehlednosti této situace pro posílení vlastní moci a obohacení se

* ztrácí se jistoty

* média i vláda staví lidi proti sobě

* bortí se staré systémy

* slabí a nejistí ještě více odevzdávají zbytky své vlastní moci a zodpovědnosti sám/a za sebe, druhým

To vše na první pohled i pocit působí destruktivně, destabilizačně, děsivě. A taky většina lidí na to tímto způsobem reaguje a v podstatě se jim není co divit.

Ale právě v takovýchto časech, je potřeba se zastavit, nadechnout a začít hledat hlubší smysl toho všeho. Klást si otázky a hlavně na ně hledat své vlastní odpovědi. Odpovědi, se kterými souzníme, se kterými jsme v souladu. Odpovědi, které nám přinesou naději a ukáží nám náš nový směr. Protože nikdo toto za nás neudělá.

A jaké ty otázky mají být? No, třeba takové:

Co mi tato doba nese?

Co mi bere?

Na co mě upozorňuje?

Jsem se svým životem, tak jak ho žiji, šťastná?

Jak toto nucené zastavení mohu využít pro sebe? Pro svůj život? Svoji práci? Svoje směrování? Své naplnění?

Co pro zlepšení situace mohu udělat Já? Mohu ji nějak ovlivnit? Můžu nějak pomoci?

a tímto způsobem si můžeme otázky klást dál a dál a hledat své vlastní odpovědi a tím se i lépe orientovat ve svém žití a této transformační době.

Když si uděláme odstup a zkusíme na to pohlédnout z jiné perspektivy, tak taky můžeme uvidět toto:

* Naskytla se nám skvělá příležitost přehodnotit a změnit sami sebe, své životy

* Konečně máme možnost se zastavit a zamyslet se sami nad sebou, nad svými vztahy, nad tím co žijeme a co chceme žít

* Už není prostor na věčné výmluvy o tom, že nemáme čas změnit to či ono, abychom byli šťastnější, zdravější, zodpovědnější

* Na této situaci si krásně můžeme ověřit, do jaké míry jsme sami v sobě pevní, zda jsme v sobě nebo neustále hledíme na druhé ve snaze a touze se jim zalíbit, zavděčit, získat si službou jejich přízeň a lásku

* Je to skvělá příležitost pro lidstvo i planetu … zastavení se a následné změny jsou prostě nutností … cesta destrukce, kterou jsme jako lidstvo žili, už byla déle neúnosná a přenastavení v rovině individuální i globální se zdá jako dobrá cesta ven

 

Vím, že to není jednoduché. Ono vystoupit z pohodlíčka a rutiny někdy tak trochu bolí a minimálně otravuje. Člověk se musí hecnout a překročit své hranice pohodlíčka a zvyku a vystoupit ze své komfortní zóny. Ale z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že to stojí za to. Otevřou se nám pak nové obzory a možnosti, které jsme prostě z té staré perspektivy nebyli schopni vidět. A nejednou spočineme v úžasu, co vše se nám nabízí.

A tak to zkuste brát z té lepší stránky. Chytněte tu příležitost za pačesy a udělejte krok mimo svůj komfort.

Nebojte se změn! Změna je život. Pokud chcete žít, je změn zapotřebí. Stagnace je smrt. A tak překonávejte své strachy a zdánlivá omezení.

A že to není pro Vás? Třeba ne, tak to zůstaňte doma na gauči a foukejte si svá bebíčka, nadávejte na druhé, že kvůli nim se nyní cítíte mizerně, nemocně, že jste bez práce a ztraceni. Ale uvědomte si, že zodpovědnost sami za sebe, své životy máte jen Vy sami. Nikdo nemůže žít Váš život za Vás.

A pokud svůj život chcete změnit, tak musíte začít u sebe! Malými krůčky, ale jít stále vpřed, posouvat sebe i svá omezení. Uzdravovat svá zranění a posilovat svoji sebedůvěru, sebehodnotu, sebelásku. Čím víc budete sami v sobě pevnější a zdravější, tím lepší oporou a pomocí můžete být pro druhé.

A pokud se Vám chce začít už teď, ale nevíte jak to uchopit, můžete se přidat k našemu on line workshopu na téma Vnitřní dítě. Naučíte se, jak se se svým dítětem spojit, jak se naučit ho vyslechnout, vnímat, uzdravit. Uvidíte a pochopíte souvislosti mezi tím co se Vám nyní děje a tím, co jste prožili jako děti. Budete moci své vnitřní dítě uzdravit a tím uzdravit i svoji přítomnost, své aktuální žití.

Hodně zdraví a optimismu

Lenka